Reklamní pozice premium odkaz

Musí mít podnikatel podnikatelský bankovní účet?

Musí mít podnikatel podnikatelský bankovní účet?

Ilustrační foto

Většina začínajících podnikatelů narazí při zahájení podnikatelské činnosti na zásadní otázku. Musím mít podnikatelský účet u banky nebo mi stačí osobní účet občana?

Odpověď je jasná

Na jasnou otázku je jednoduché odpovědět. Žádný zákon zatím podnikatelům nepřikazuje, aby si pořídili podnikatelský účet. Z toho také vyplývá, že lze používat osobní účet i pro podnikání fyzické osoby.

Líbí se to bankám?

Otázkou ale je, za se to líbí i samotným bankám. Některé to totiž vyloženě zakazují, takže osobní účet u nich nejde používat pro podnikatelskou činnost. U ostatních je nutné tento fakt nahlásit, což je ochrana proto praní peněz.

Co na to daně?

Z hlediska daní není sloučení osobního života a podnikatelské činnosti  na jednom účtu ideální. Za prvé budete mít o dost složitější prokazování příjmů a výdajů, včetně jejich dělení na činnost související s podnikáním a na soukromé aktivity. Dále je nutné hlídat případný připsaný kladný úrok, který si  musí podnikatel zdanit. 

A co něco dalšího?

Nevýhodou využívání osobního účtu pro podnikání je i omezení různých benefitů, které některé banky podnikatelským účtům nabízejí a připisují. 

Podle našeho názoru je tedy lepší mít podnikatelské finance odděleně od osobních. Alespoň v okamžiku jejich příjmu a výdaje. Následně lze peníze okamžitě převést na soukromý účet, čímž si je ochráníte proti krachu banky. V takovém případě je totiž osobní soukromý účet pojištěný a podnikatelský nikoliv.

Autor: Redakce

Autor fotografie/zdroj fotografie: Penízkov.cz

Štítky: banky, podnikání

UPOZORNĚNÍ

Články a informace zveřejněné na stránkách Penízkov.cz nenahrazují odborné rady a analýzy a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto informací se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto informace byste si měli ověřit nebo je vhodné je konzultovat s konkrétním odborníkem na danou problematiku. Provozovatel Penízkov.cz odmítá a nepřijímá jakoukoliv odpovědnost za články, informace a prohlášení na těchto stránkách -Penízkov.cz.

Z dalších webů vybíráme